Otázky k odpovedi "42"

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Umberto Eco vs. Dan Brown

Umberto EcoNetrvalo dlho a moje v tichosti vyslovené žiadosti o stanovisko vedeckej kapacity na slovo vzatej, ktorej som v predchádzajúcom príspevku o Da Vinciho kóde vložil do rúk plnú dôveru, boli vypočuté.

Na stránkach denníka Sme dnes vyšiel komentár Umberta Eca ku spomenutej kontroverznej knihe.  Na tento komentár som dlhšie čakal a veľmi som sa mu potešil. Myslel som, že vrhne realistickejšie svetlo na historické fakty a "fakty". Svetlo, ktoré som márne hľadal v knihách kritizovaných v mojom predchádzajúcom príspevku

Už zo samotného rozsahu komentára je hneď jasné, že sa Eco nebude zaoberať vyvracaním nezmyslov bod po bode, ale v lepšom prípade poskytne len stručný náhľad na knihu ako celok. Naozaj, zopár vybraným omylom sa venuje len v jednom z troch odstavcov. Celý článok je v skutočnosti o niečom úplne inom (čo však nepostrehli niektorí diskutujúci na SME). Podtitul príspevku je Knihy, čo pomáhajú popularite Dana Browna a článok je presne o tom - teda o "brownizácii" ako o novom fenoméne v súčasnom spoločenskom živote. 

Zopár výňatkov a komentárov predtým než si prečítate originál (ak ste to náhodou ešte neurobili):

Eco o románe: Da Vinciho kód je román a ako taký by mal mať právo vymyslieť si, čo len chce. Okrem toho je napísaný veľmi zručne a číta sa jedným dychom.

Súhlasím. Nepoznám nikoho, kto ju začal čítať a napriek hrúbke by ju nezhltol najneskôr do 2-3 dní. Na druhej strane Foucaultovo kyvadlo je tiež veľmi príjemne a pútavo napísané, ale vďaka množstvu hutných historických odbočiek mi trvalo takmer rok od otvorenia knihy po jej dočítanie (a nie som jediný). Brow to nepísal pre intelektuálnu elitu, ale pre masy a tomu prispôsobil aj intenzitu a podanie "reálií", ktoré použil.


Eco o faktografii: Na odhalenie údajnej historickosti Kódu by stačil pomerne krátky článok (...)celá historka o Ježišovi, ktorý sa oženil s Magdalénou, o jej ceste do Francúzska, o založení merovejovskej dynastie a o Priorstve Sionu je brak, ktorý celé desaťročia koloval v množstve kníh a knižočiek, určených pre vyznávačov okultných vied... Už dávno bolo dokázané, že všetko je to len kopa táranín.

Ale, ale.. od človeka tekéhoto formátu by som očakával viac diplomaticie a blahosklonnosti, takáto expresivita zaváňa urazenou ješitnosťou. Hold, istá dávka megalománie a vedeckej ješitnosti je daňou za genialitu. A Eco je týmto povestný.. :)


Aj Eco naletel: Horšie je, že autor hneď na začiatku knihy uvádza vyhlásenie, že to, čo píše, je historická pravda. Pravdaže, skúsený čitateľ je zvyknutý na takéto vyjadrenia o pravdivosti, je to súčasť autorskej hry...

Tu sa majster dosť sekol a všimol si to jeden z komentátorov na SMEčku: Brown to urobil šikovne, on vlastne napísal len to, že reálne sú všetky umelecké diela, dokumenty a obrady. Teórie a podobné nespomenul, takže neviem, načo sa nad tým toľko rozčuľujú... Nemám pri sebe teraz knihu D.V.K. ale aj mne sa marí, že Dryden má pravdu. V takom prípade je to "právne" čisté, nepozorní čitatelia to prečítali a prehliadli zároveň a polemizujú medzi sebou o tehotnej Márii Magdaléne zatiaľ čo sa Brown smeje a hovorí si: veď ja som vám tvrdil len to, že obraz Mony Lizy skutočne existuje, nič iné som nesľuboval. 


Ecovi som neporozumel: (autori knihy Svätý Grál a svätá krv) ...pohrozili, že Dana Browna zažalujú za plagiátorstvo. Možno to už aj urobili. Ale pozor, ak napíšem nejakú Napoleonovu biografiu (na základe skutočných faktov), nemôžem zažalovať za plagiátorstvo niekoho, kto napíše nejakú inú Napoleonovu biografiu, hoci aj beletrizovanú, ak bude podávať tie isté historické udalosti. Keď to urobím, prezradím tým krádež svojej originálnej myšlienky - teda fantázie, či lepšie povedané bohapustého výmyslu.

Túto pasáž som vôbec nepochopil. Posolstvo z príkladu biografie Napoleona je jasné - nie je možné získať licenciu na nevyvrátiteľný historický fakt na základe toho, že o tom napíšem ako prvý. Ale druhá časť použitej logickej súslednosti vedúca k bohapustému výmyslu mi pripadá buď  zle preložená alebo nedomyslenosť, ktorou Eco vyvracia čo chcel pôvodne dokazovať.. To si ešte nechám uležať v hlave, možno neskôr pochopím..

No nič, zdá sa, že ani od Eca sa lux in tenebris nedočkám. Podľa všetkého mu ani nestojí za námahu si s tým ďalej špiniť ruky. Na záver teda sľúbený link na originálny článok: Umberto Eco - Nadávajte tej zlej ježibabe!


Padlo mi do očí | stály odkaz

Komentáre

  1. Len pár poznámok
    Zdá sa, že ti ide o vedeckú pravdu o Brownovej knihe. Ja by som sa pokúsil povedať niečo o vedeckej metóde a sám skús porovnať napríklad Encyklopédiu stredoveku od kolektívu západných historikov stredoveku s Da Vinciho kódom.

    Ľudia si čato zamieňajú fakty s interpretáciou faktov. Napríklad obľúbená téma Da Vinciho kódu - Posledná večera. Na obraze je namaľovaný jeden z učeníkov tak, že sa dá ťažko rozlíšiť, či ide o muža, alebo ženu. To je fakt. No a ostatné sú interpretácie a tých môže byť mnoho. Napríklad len tak z voleja: Da Vinci bol homosexuál, a to bol jeho protest, ktorý navyše musel byť odobrený mníchmi, a tí možno mali celkom radosť, aj medzi nimi bola homosexualita častejšia ako inde. A takýchto interpretácií sa dá vymyslieť veľa, najmä v situácii, keď o tomto fakte nezanechal autor nejakú poznámku, ba ani opát kláštora sa nevyjadril...

    Čiže problém nie je vo faktoch, ale ich interpretácii. Vedec si nemôže dovoliť nejakú interpretáciu faktu, ak nie je podložená iným nezávislým faktom. A aj potom iba zvýšil pravdepodobnosť pravdivosti interpretácie. Brown si ako spisovateľ môže dovoliť také interpretácie, aké vyhovujú zámeru diela a nie pravdivosti. A to sa mu podarilo majstrovsky.

    Nie je prvým mystifikátorom a nebude ani posledným. V blahej pamäti ešte je Erich von Däniken, ktorý v 70-tych rokoch vyvolal podobnú senzáciu s knihou "Spomienky na budúcnosť", kde obdobným spôsobom "dokázal", že nás v minulosti navštívili mimozemšťania.

    Nie všetky mystifikácie sú také nevinné. Nedávno som si čítal v knihe "Protokoly sionských mudrcov", ktorá vyvolala silné protižidovské nálady v 19-tom storočí a nemalou mierou prispela ku konštrukcii nacistickej ideológie. Hoci sa dokázalo, že ide o umelý pamflet (mimochodom slabej intelektuálnej úrovne) veľa ľudí radšej uverilo v sionistické spiknutie, ako vo vedecké fakty.
    publikované: 15.08.2005 11:04:47 | autor: Daimonion vonCave (e-mail, web, neautorizovaný)
  2. súhlasím
    proti tomuto úryvku nemám absolútne žiadnych námietok. Súhlasím, že Brown sa dopustil prehreškov vôči vedeckej metóde aj s tým, že ako románopisec sa jej nepotreboval držať a preto si mohol dovoliť voľnú interpretáciu faktov bez "viacnásobného potvrdenia". Mňa len rozčuluje, že neviem presne ktoré izolované fakty podáva spoľahlivo a ktoré prekrútil (bez ohľadu na ich interpretáciu).

    Mimochodom komentáre k Protokolom sionských mudrcov od Janusza Tazbira som si včera pripravil na nočný stolík pre prípad bezsenných nocí - tak ma celkom prekvapuje, že ich spomínaš :)

    Ale z histórie poznáme aj ďalšie zaujímavé podvrhy, ktoré si nezriedka robili nárok na vedeckú pravdu, napr. keď sa kolíska ľudstva preniesla vďaka archeologickým nálezom do Číny, Južnej Afriky, či na Jávu teda medzi "rasovo menejcenné" obyvateľstvo objavila sa potreba jej návratu do impéria jej veličenstva a zjavil sa <b><a href="http://www.google.com/search?q=piltdown+hoax" target="google">Piltdownský človek</a></b>, keď Briti valcovali kultúru pôvodnejšieho obyvateľstva Ostrovov objavili sa <b><a href="http://www.google.com/search?q=ossian+macpherson" target="google">Ossianove piesne</a></b>.

    Podobne to bolo aj s niektorými ruskými bylinami a mojimi obľúbenými Rukopismi - <b>Kráľovodvorským a Zelenohorským</b>. Na Slovensku máme tiež jeden príklad podobného podvrhu - miestny kronikár Pavol Kriško v snahe pozdvihnúť naše národné povedomie vytesal do jednej skaly nad Kremnicou fiktívnu slovanskú písanú históriu oblasti v podobe <b>Velestúrskeho nápisu</b> a potom do Letopisov Matice slovenskej napísal niekoľko veľmi pútavých statí o tom ako na základe legiend nápis našiel a potom presný návod ako postupoval pri jeho lúštení - je to veľmi zaujímavá historka.

    Denikenove, Brownove a ďalšie mystifikácie sledujú jediný cieľ - popularitu a peniaze, ale tieto romantické falzifikáty boli nemým výkrikom proti bezpráviu a to ma na nich fascinuje. Tie druhé aspekty, keď sa aj dostavili boli sekundárne - Kriško nikdy slávu nedosiahol, Václav Hanka získal medaile a vyznamenania od slovanských spolkov, dokonca aj od ruského cára, ale pôvodne mu išlo o niečo celkom iné. Jedine MacPherson cielene získaval peniaze od bohatých škótskych sponzorov na ďalší výskum, ale aj on to zrejme myslel dobre..

    Rád by som sa týmto témam, hlavne Velestúru, venoval viac, svojho času som dokonca našiel kontakty na potomkov a ešte žijúcich pamätníkov, ale potom som skĺzol do hektiky bežného boja o prežitie a neostáva mi na nič čas.. :(
    publikované: 16.08.2005 00:52:09 | autor: Tony (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. Máš pozoruhodné hobby :)
    O Velestúrskom nápise som sa dozvedel až teraz vďaka tebe. Mám za to, že Piltdownský človek bol myslený dobre. Ešte stále prebiehali zúrivé spory okolo Darwinovej teórie a McPherson vraj chcel podporiť diskusiu, o ktorej pravdivosti bol hlboko presvedčený. Ale ktohovie...
    Moje hobby je evolúcia zo širšieho hľadiska, ako je biologická evolúcia, a tak ma na tejto téme zaujíma, prečo sa niektoré mystifikácie ľahko šíria a iné nie. Skrátka aj tu pôsobí selekcia a jej mechanizmy sú zatiaľ dosť tajomné. Ale podobne, ako ty, aj ja mám na tieto veci čas len pomimo tvrdého boja o základné prežitie ;)
    publikované: 16.08.2005 15:27:54 | autor: Daimonion vonCave (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. 2Daimonion - malá oprava
    v jednej vete som spojil dve rôzne udalosti a to ťa možno pomýlilo - <b>James MacPherson</b> bol autorom Ossianových piesní, ktoré mali dokazovať kultúrnu vyspelosť a starobylosť národov škótskych Highlands. Piltdowského človeka uviedol <b>Charles Dowson</b>. Nepamätám si presne či Dowson bol aj tvorcom, alebo bol len zneužitým treťotriednym vedcom, ktorého úlohou bolo naaranžovaný objav nájsť a vytiahnuť na svetlo.

    Každopádne Piltdownského človeka neradím medzi sympatické podvrhy so šľachetným cieľom obrany utláčaných. Tu išlo o ideológiu - Heidelberg a Neandertaal boli síce nemecké náleziská, ale z hľadiska širšieho civilizačného rámca boli z pohľadu Britov ideologicky korektné. Horšie boli nálezy starších pozostatkov na Jáve, v Pekingu a inde.

    V 20-rokoch našiel v Južnej Afrike <b>Raymond Dart</b> pozostatky dnes označované ako Australopitecus. V knihe <i>Dobrodružstvo s chýbajúcim článkom</i> popisuje aké polená mu kládli pod nohy najuznávanejší britskí vedci - keď sa už aj zmierili s vekom a pravosťou nálezu, rozhodli sa, že sa vôbec nejedná o pozostatky predchodcu človeka, ale o predchodcu regulérnej opice. Dart dokazoval svoju pravdu cez porovnania pomeru hmotností mozog / telo u nižších primátov a človeka, charakteristiku čeľuste (U verzus V tvar), polohu palca voči prstom atď. Veda jeho dokazovania ignorovala a až po desiatkach rokov bojov bol Australopitecus uznaný za hominida a nie opicu.

    Piltdownský človek podľa mňa nebol falzifikátom bona fide, ale ideologicko-mocenský nástroj. Kolískou ľudstva musela byť Európa a najlepšie Veľká Británia - nemohla si dovoliť prenechať túto prestíž polodivošským národom, ktoré koloniálne ovládala a podrobovala svojej "vyššej kultúre".

    Ale to je len môj názor, tejto téme som sa moc do hĺbky nevenoval, tak možno skutočne išlo hlavne o podporu Darwina..
    publikované: 16.08.2005 21:43:24 | autor: Tony (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014